Litera Logo
Бюро перекладів, працюємо з 2002 року
Літера

Що таке апостиль?

Литера бюро переводов / Блог / Що таке апостиль?

Апостиль – це спеціальна форма засвідчення документів, призначених для пред’явлення в іноземні посольства, консульства, різні державні структури чи освітні установи.

Офіційні документи, такі як свідоцтво про народження або шлюб, юридичні документи, нотаріальні доручення, атестати та дипломи досить часто необхідно надавати за кордоном. Однак перед цим документ в обов’язковому порядку повинен бути переведений і легалізований. Традиційним методом підтвердження офіційних документів, які використовуються в інших країнах, є легалізація, яка вимагає ряд послідовних дій. Цей процес включає завірення документа в офіційних державних органах країни, а також іноземним посольством або консульством держави, в яку документ буде пред’являтися.

Велика кількість держав у всьому світі уклали договір, який значно спростив процедуру визнання автентичності офіційних документів за кордоном. Ця угода – Гаазька конвенція від 5 жовтня 1961 року, вона скасовує вимоги обов’язкової легалізації офіційних документів за кордоном і проголошує введення Апостиля. Проставлення апостиля значно спрощує процес легалізації документів для країн-учасниць Конвенції. З тих пір, процедура проставлення апостиля використовується дуже часто по всьому світу.

Апостиль застосовується тільки в країнах, що є учасницями Конвенції. Україна – учасник конвенції.

Якщо країна – не учасник Конвенції, проставляння апостилю неможливо. У цьому випадку для завірення документів, потрібно звертатися в консульство цієї країни (консульська легалізація).

При проставленні апостиля на документ міститься штамп з написом: “APOSTILLE (Convention de la Haye du 5 octobre 1961)”, яка є обов’язковим атрибутом цієї процедури.

Апостиль необхідний у двох випадках:

  • Якщо іноземні документи необхідно надати в Україні

Приміром, документи для відкриття філії або представництва іноземної компанії. Як правило, документи нотаріально посвідчуються за місцем їх походження, потім там же ставиться апостиль, на завершення процедури виконується нотаріально засвідчений переклад.

  • Українські документи потрібно представити за кордон

Наприклад, такі документи як свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, нотаріальна заява – Апостиль проставляється органами Міністерства юстиції України. Довідки про відсутність судимості, довідки про реєстрацію та інше апостилюються Міністерством закордонних справ. На документи про освіту апостиль проставляє Міністерство освіти України.

Найпростіше для Вас для проставлення апостиля – звернутися в наше бюро, яке доправить документи до Києва, подасть у відповідне Міністерство та виконає нотаріально засвідчений переклад на необхідну мову.